ČESKÁ TECHNOLOGICKÁ NANODRUŽICE
VZLUSAT1
Družice je na orbitě ve výšce 510 km.
Cílem navrhovaného projektu je vývoj, výroba, kvalifikace a experimentální ověření výrobků / technologií na oběžné dráze Země (tzv. IOD – In Orbit Demonstration), které vyrábějí a vyvíjejí průmysloví partneři. Jedná se o radiačně odolný kompozitový housing elektroniky se zvýšenou tepelnou vodivostí, solární panel na kompozitovém podkladu, pole dutých koutových odražečů na kompozitové bázi, senzory vnějšího prostředí a dále vývoj a výroba komponent nutných pro realizaci experimentu na nanosatelitu VZLUSAT-1 na oběžné dráze Země, což je mechanismus výklopných panelů a měřící elektronika.
Přístroje na palubě VZLUSAT-1
MINIATURIZOVANÝ RENTGENOVÝ DALEKOHLED
CÍLEM MISE VZLUSAT-1 JE OVĚŘIT NOVÝ KONCEPT MINIATURIZOVANÉHO RENTGENOVÉHO DALEKOHLEDU, KTERÝ NEBYL DOSUD V KOSMU NIKDY POUŽIT.
Dalekohled se skládá z optického širokoúhlého systému typu “račí oko” tvořeného multifóliovou optikou pro energii rentgenového záření 3-60 keV, vyvinutou v české společnosti Rigaku Inovative Technologies Europe. Detekce je založena na pixelovém senzoru Timepix, vyvinutém v rámci mezinárodního konsorcia v Ústavu technické a experimentální fyziky Českého vysokého učení technického v Praze ( UTEF ČVUT).
Novinkou je použití rentgenové optiky ve vyšších energiích rentgenového spektra a opticko-elektrická komprimace dat.
Dalekohled tohoto typu může v budoucnu sloužit pro:
- předpovídání kosmického počasí (pozorování Slunečních erupcí v reálném čase),
- astrofyzikální pozorování (širokoúhlé monitorování a vyhledávání rentgenových záblesků),
- předpověď počasí (pozorování rentgenových blesků tropických bouřek z oběžné dráhy).
KOMPOZITNÍ MATERIÁL PRO STÍNĚNÍ KOSMICKÉ RADIACE
CÍLEM MISE VZLUSAT-1 JE OVĚŘIT VLASTNOSTI NOVÉHO RADIAČNÍHO ŠTÍTU VYVINUTÉHO V ČR
Kosmická radiace omezuje jak přežití lidí, tak životnost elektroniky a satelitů vůbec. Nový materiál radiačního štítu je složen z kompozitního základu a kovových povrchových vrstev. Vhodnou volbou materiálů pro kompozit i pokovení se dosahuje vyššího radiačního stínění. Pro poznání vlastností a chování nového materiálu budou v průběhu mise sledovány tyto materiálové vlastnosti:
- efektivita radiačního stínění,
- mechanické vlastnosti,
- tepelné vlastnosti,
- těkavé látky (odpařování materiálu ve vakuu).
Kompozitní materiál pro radiační stínění může v budoucnu sloužit pro:
- plášť kosmických lodí s lidskou posádkou,
- konstrukční materiál družic,
- konstrukce obydlí při osídlení Měsíce či Marsu.
VÝZKUM ATMOSFÉRY PŘÍSTROJEM FIPEX
MĚŘENÍ ATOMÁRNÍHO A MOLEKULÁRNÍHO KYSLÍKU.
VZLUSAT-1 je jednou z družic mezinárodní sítě družic QB50 pro in-situ měření nízkých vrstev termosféry přístrojem FIPEX pro měření atomárního a molekulárního kyslíku.
FIPEX Technologické Univerzity Dresden (ϕ-(Phi=Flux)-Probe-Experiment) je vědecký přístroj schopný rozlišit a měřit časovou proměnnost chování atomárního kyslíku jako klíčový parametr nízkých vstev termosféry. Atomární kyslík je dominantní v této oblasti a proto jeho měření je rozhodující pro korelaci a ověření modelů atmosféry. Navíc eroze povrchů kosmických družic interakcí s kyslíkem je významným zájmem a in-situ studiem samo o sobě.
Vědecký přístroj FIPEX sestává z následujících experimentů:
- ϕ-(Phi=Flux)-Probe-Experiment (FIPEX) od Institute of Aerospace Engineering, Technische Universität Dresden (TU Dresden), Německo,
- Povrchové teploměry (Surface thermal monitors (STM) (dodané MSSL), Belgie.